O LGD
Stowarzyszenie Hrubieszowskie „Lepsze Jutro„ Lokalna Grupa Działania powstało w roku 2006. Wszystko zaczęło się od przystąpienia do Pilotażowego Programu Leader +.
Początkowo skupiało jako partnerstwo tylko dwie gminy Hrubieszów i Mircze, jednak w roku 2008 obszar działania rozszerzył się, a obecnie obejmuje 6 gmin wiejskich powiatu hrubieszowskiego i miasto Hrubieszów. W maju 2009 roku podpisało umowę na wdrażanie LSR w latach 2009-2015. Ten okres programowania był bardzo pracowitym, ale i przynoszącym wymierne efekty. Zrealizowanych zostało bowiem 167 operacji na łączną kwotę ponad 9 mln zł, w ramach czterech działań: Małe projekty - 99, Odnowa i rozwój wsi - 51, Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej - 11 oraz Tworzenie i rozwój przedsiębiorstw - 5. W okresie tym zdobyto wiele doświadczeń we wdrażaniu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, co w znacznym stopniu przełożyło się na opracowanie obecnej LSR. W roku 2015 Stowarzyszenie Hrubieszowskie „Lepsze Jutro” Lokalna Grupa Działania złożyło wniosek do konkursu na wybór strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność w wyniku, którego LGD została wybrana do realizacji LSR w latach 2016 -2023.
Złożenie wniosku poprzedzone było ciężką pracą wielu osób. W proces tworzenia Lokalnej Strategii Rozwoju oprócz członków zarządu i pracowników biura zaangażowano społeczność lokalną przez organizację bezpośrednich spotkań i badań ankietowych, dzięki czemu LSR ma charakter partycypacyjny. W oparciu o pozyskaną wiedzę i sugestie lokalnych mieszkańców opracowywano poszczególne rozdziały lokalnej strategii rozwoju. Element współpracy między lokalną społecznością a LGD był bardzo ważny dla jak najpełniejszego wykorzystania lokalnego potencjału poprzez odpowiednie określenie celów i wskaźników. Tak przygotowany dokument jest odzwierciedleniem lokalnych potrzeb i najlepiej określa kierunki interwencji wymagające wsparcia.
Stowarzyszenie Hrubieszowskie „Lepsze Jutro” Lokalna Grupa Działania (LGD) jest organizacją zrzeszającą trzy sektory: społeczny, gospodarczy, samorządowy, czyli działa jako partnerstwo trójsektorowo w którego skład wchodzą osoby reprezentujące władzę publiczną, lokalnych partnerów społecznych i gospodarczych oraz mieszkańcy, co wyróżnia LGD od innych stowarzyszeń. Jak w każdym innym stowarzyszeniu władzę nad pracą LGD sprawuje Zarząd LGD, Walne zebranie członków oraz Komisja rewizyjna. Ponadto w LGD funkcjonuje dodatkowy organ zwany Radą LGD, do kompetencji której należy ocena i wybór wniosków o udzielenie wsparcia które wpłyną do LGD w wyniku przeprowadzonego naboru wniosków.
O LSR
- PROW 2014-2020.
W województwie lubelskim w ramach PROW 2014-2020 powstały 22 Lokalne Grupy Działania, które otrzymały środki w wysokości 51 999 669,60 euro, natomiast w późniejszych latach kwota została zwiększona do wysokości 73 527 154,60 euro. W ramach działania LEADER zostało podjęte 664 działalności gospodarcze na kwotę wsparcia blisko 51 mln złotych. Liczba zrealizowanych operacji polegających na rozwoju istniejącego przedsiębiorstwa wyniosła 227 (ponad 41 mln złotych). Podpisano również 77 umów na projekty grantowe (na kwotę ponad 13 milionów złotych) oraz 1298 umów na kwotę ponad 136 milionów złotych na projekty inwestycyjne. To z tych projektów powstały place zabaw, boiska, zagospodarowane zostały centra wsi, wyposażone świetlice czy zakupione stroje dla zespołów ludowych, stowarzyszeń, Kół Gospodyń Wiejskich czy strażaków. Przykładami prowadzonych działalności w województwie lubelskim na obszarach wiejskich są: fizjoterapia, dietetyka, catering, kosmetologia, fryzjerstwo, usługi elektryczne, budowalne, fotograficzne, mechaniczne, stolarskie, lekarskie oraz inne. Liczba projektów złożonych zarówno przez samorządy, stowarzyszenia, jak również mieszkańców obszarów wiejskich świadczy o realnej potrzebie wsparcia finansowego na kolejny okres programowania.
- Przystąpienie do konkursu.
W ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich Samorząd Województwa ogłosił konkurs na wybór Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność na lata 2023-2027. Od 11 kwietnia do 7 czerwca 2023 r. można było składać wnioski o wybór Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR). W ramach konkursu do Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie wpłynęło 27 wniosków. Do wyboru Lokalnych Strategii Rozwoju na lata 2023-2027 powołano Komisję, która oceniała złożone wnioski według kryteriów wyboru LSR. Przy wyborze decydowały między innymi innowacyjność w LSR, partnerstwo na obszarze i spoza obszaru, aktywizacja społeczności lokalnej, czy też wsparcie pozarolniczych funkcji gospodarstw rolnych. Po przeprowadzonej ocenie zostały wybrane 22 Strategie, w tym Stowarzyszenia Hrubieszowskiego „Lepsze Jutro” Lokalna Grupa Działania. Łączna kwota przyznanej pomocy dla 22 LGD wyniosła ponad 4,9 mln euro.
- Podpisanie umowy.
Podstawą działania jest umowa z dnia 23 grudnia 2023 r. zawarta z Zarządem Województwa Lubelskiego o warunkach i sposobie realizacji strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność z budżetem na wdrażanie LSR na lata 2023-2029 w wysokości 1 750 000 zł euro. Lokalna Strategia Rozwoju (LSR) jest dokumentem, na którym opiera się cała praca lokalnej grupy działania (LGD). Jest to dokument jednofunduszowy, co oznacza, że podstawowym źródłem finansowania są środki funduszu EFRROW – Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach PS WPR - Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Operacja „Wdrażanie i zarządzanie strategią rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” jest realizowana w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 dla interwencji I.13.1 LEADER/Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS). LEADER to jedno z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych narzędzi rozwoju obszarów wiejskich, które pomaga włączać mieszkańców wsi w proces oddolnego podejmowania działań i decyzji w celu poprawy jakości życia. Działanie LEADER realizują LGD. Jest to rodzaj partnerstwa terytorialnego, zrzeszającego przedstawicieli lokalnych organizacji (z sektora publicznego, społecznego i gospodarczego) oraz mieszkańców danego obszaru LGD. Interwencja I.13.1 LEADER/ Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność (RLKS) – jest kontynuacją działań rozwojowych na obszarach wiejskich realizowanych w ramach działania 19 – Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020 (PROW).
- LSR na lata 2023-2027.
Lokalna Strategia Rozwoju na lata 2023 – 2027 opracowana została przy współpracy ze społecznością lokalną, a opisane w niej założenia realizowane będą przez LGD w latach 2023-2029. Lokalna Strategia Rozwoju obejmuje obszar 7 gmin z terenu Powiatu Hrubieszowskiego: Dołhobyczów, Mircze, Uchanie, Trzeszczany, Hrubieszów, Werbkowice oraz Miasto Hrubieszów. Obszar ten w 2020 roku zamieszkiwało łącznie 54 674 osób. Wdrażanie LSR odbywać się będzie głównie poprzez ogłaszanie naborów wniosków oraz działania związane z pracą biura LGD. W strategii zostały ściśle określone cele i przedsięwzięcia, w oparciu o które ogłasza się nabory wniosków. Określenie celów nastąpiło po przeprowadzonej diagnozie obszaru, konsultacjach społecznych oraz analizie SWOT. Pozwoliło to na zidentyfikowanie kierunków interwencji określonych w LSR. Analizy potrzeb i potencjału dokonano z uwzględnieniem kwestii społecznych, geograficznych, branżowych i instytucjonalnych. Cały proces określania kierunków LSR odbywał się z udziałem lokalnej społeczności, uwzględnił wyniki konsultacji i odbywał się etapowo (zebranie danych statystycznych obszaru, zestawienie doświadczeń, wyniki ewaluacji, spotkania konsultacyjne, zebranie propozycji mieszkańców, wstępne ustalenie potrzeb itd.). Spośród określonych celów wybrano te najistotniejsze i najczęściej wskazywane przez mieszkańców obszaru z uwzględnieniem założeń interwencji LEADER, i te na które realizacja LSR może mieć wpływ. Pod uwagę wzięto powiązanie celów i przedsięwzięć z potrzebami społeczności i potencjałem obszaru.
Strategia Rozwoju Lokalnego na lata 2023-2027 przewiduje realizację 3 następujących celów:
CEL 1 - ZWIĘKSZANIE SZANS ROZWOJOWYCH I KOMPETENCJI KAPITAŁU LUDZKIEGO I SPOŁECZNEGO
CEL 2 - ZWIĘKSZANIE AKTYWNOŚCI GOSPODARCZEJ MIESZKAŃCÓW
CEL 3 - POPRAWA DOSTĘPU DO INFRASTRUKTURY I USŁUG OGÓLNODOSTĘPNYCH - ROZWÓJ USŁUG DLA MIESZKAŃCÓW