Wnioskodawcą może być podmiot który:
- Wnioskodawca w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku o przyznanie pomocy wykonywał łącznie co najmniej przez 365 dni działalność gospodarczą do której stosuje się Prawo przedsiębiorców oraz nadal wykonuje tą działalność.Wnioskodawca wykonuje działalność gospodarczą zgodnie z art. 19a albo art. 19b rozporządzenia GBER.
- Wnioskodawca prowadzi mikroprzedsiębiorstwo lub małe przedsiębiorstwo.
- W przypadku wnioskodawcy będącym osobą fizyczną – wnioskodawca co najmniej od roku poprzedzającego dzień złożenia wniosku posiada miejsce wykonywania działalności gospodarczej oznaczone adresem wpisanym do CEIDG lub miejsce wykonywania działalności w ramach pozarolniczych funkcji gospodarstw rolnych na obszarze objętym Lokalną Strategią Rozwoju (LSR), tj. miasta Hrubieszów oraz Gminy Dołhobyczów, Hrubieszów, Uchanie, Trzeszczany, Mircze i Werbkowice.
- W przypadku wnioskodawcy będącym osobą prawną – wnioskodawca co najmniej od roku poprzedzającego dzień złożenia wniosku posiada siedzibę lub oddział, które znajdują się na obszarze objętym Lokalną Strategią Rozwoju (LSR), tj. miasta Hrubieszów oraz Gminy Dołhobyczów, Hrubieszów, Uchanie, Trzeszczany, Mircze i Werbkowice.
- Wnioskodawcy nie została dotychczas przyznana pomoc w ramach PS WPR na operację w zakresie rozwoju działalności gospodarczej.
- Upłynęły co najmniej 2 lata od dnia wypłaty pomocy wnioskodawcy na operację w zakresie podejmowania działalności gospodarczej w ramach PS WPR.
- Upłynęły co najmniej 2 lata od dnia wypłaty wnioskodawcy płatności ostatecznej na podejmowanie lub prowadzenie lub rozwijanie działalności gospodarczej w ramach poddziałań 4.2, 6.2, 6.4 lub 19.2 objętych PROW 2014-2020.
- W przypadku gdy operacja będzie realizowana w ramach wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, warunki przyznania pomocy muszą być spełnione przez wszystkich wspólników spółki.
- O pomoc może ubiegać się wyłącznie podmiot posiadający numer EP (numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji wniosków o przyznanie płatności.
Pomoc na operację jest przyznawana w wysokości określonej w regulaminie naboru wniosków:
- od 50 tys. do 300 tys. zł.,
- kwota dofinansowania stanowi 65 % kosztów kwalifikowanych operacji,
- pomoc przyznawana jest w formie refundacji poniesionych kosztów kwalifikowalnych.
Warunki przedmiotowe:
- Operacja dotyczy działalności zgodnej z celem LSR.
- Operacja jest uzasadniona ekonomicznie, co potwierdza załączony do wniosku biznesplan,
a) który jest racjonalny i uzasadniony zakresem operacji,b) zawiera co najmniej:– wskazanie celu, w tym zakładanego ilościowego lub wartościowego poziomu sprzedaży produktów lub usług,– planowany zakres działań niezbędnych do osiągnięcia celu, w tym wskazanie zakresu rzeczowego i nakładów i finansowych,– informacje dotyczące zasobów posiadanych przez wnioskodawcę niezbędnych ze względu na przedmiot operacji, którą zamierza realizować, w tym opis wyjściowej sytuacji ekonomicznej wnioskodawcy oraz kwalifikacji lub doświadczenia,– informacje dotyczące sposobu prowadzenia działalności.
-
Operacja zakłada osiągnięcie co najmniej 30 % docelowego zakładanego w biznesplanie ilościowego lub wartościowego poziomu sprzedaży produktów lub usług do dnia, w którym upłynie pełny rok obrachunkowy od dnia wypłaty pomocy.
-
Miejsce realizacji inwestycji: obszar LSR „Lepsze Jutro” (tj. miasta Hrubieszów oraz Gminy Dołhobyczów, Hrubieszów, Uchanie, Trzeszczany, Mircze i Werbkowice).
Najważniejsze zobowiązania beneficjenta:
- utrzymanie realizowanej inwestycji oraz prowadzenia działalności w okresie 3 lat od dnia wypłaty pomocy (bez okresów zawieszania firmy);
- osiągnięcie co najmniej 30 % docelowego zakładanego w biznesplanie ilościowego luz wartościowego poziomu sprzedaży produktów lub usług do dnia, w którym upłynie pełny rok obrachunkowy od dnia wypłaty pomocy.
Kryteria wyboru operacji - Rowijanie działanośći gospodarczej
KOSZTY