W zwi膮zku z licznymi pytaniami beneficjent贸w odno艣nie obecnej sytuacji聽poni偶ej zamieszczany wyja艣nienia najcz臋艣ciej podnoszonych przez beneficjent贸w zagadnie艅 i problem贸w w kontek艣cie podpisanych um贸w.聽
聽
1. Przedsi臋biorca, kt贸ry prowadzi dzia艂alno艣膰 z bran偶y hotelarskiej jest na etapie trwa艂o艣ci operacji, zgodnie z zawart膮 umow膮 o przyznaniu pomocy - operacja zwi膮zana z rozwojem dzia艂alno艣ci gospodarczej. Zgodnie z zapisami par. 5 umowy o przyznaniu pomocy zobowi膮zany zosta艂 do utrzymania miejsc pracy powsta艂ych w wyniku realizacji operacji. Na dzie艅 dzisiejszy sytuacja na rynku spowodowana pandemi膮 koronawirusa powoduje u niego brak przychod贸w i przy utrzymaniu si臋 takiego stanu rzeczy b臋dzie zmuszony do redukcji zatrudnienia aby m贸c utrzyma膰 p艂ynno艣膰 finansow膮. Maj膮c na uwadze powy偶sze beneficjent obawia si臋 utrzymania w okresie trwa艂o艣ci wska藕nika dot. utworzenia miejsc pracy, maj膮c na uwadze zapis, i偶 regu艂a proporcjonalno艣ci wska藕nik贸w zawarta w umowie nie dotyczy wska藕nika dot. zatrudnienia, obawia si臋 偶e Instytucja Wdra偶aj膮ca mo偶e mu wypowiedzie膰 umow臋 i wezwa膰 do zwrotu 艣rodk贸w otrzymanych z UE na realizacj臋 operacji. Samorz膮d Wojew贸dztwa Ma艂opolskiego zwraca si臋 z zapytaniem, czy maj膮c na uwadze zapisy par.16 umowy o przyznaniu pomocy mo偶e w tej sytuacji wyd艂u偶y膰 beneficjentowi okres trwa艂o艣ci ze wzgl臋du na nadzwyczajne okoliczno艣ci, o kt贸rych m贸wi art. 2 ust. 2 rozporz膮dzenia nr 1306/2013 oraz art. 4 rozporz膮dzenia nr 640/2014 o ile beneficjent w ci膮gu 15 dni roboczych b臋dzie w stanie dokona膰 tej czynno艣ci.
2. Beneficjent otrzyma艂 艣rodki finansowe na realizacj臋 zakresu rzeczowego operacji realizowanej w ramach podejmowania dzia艂alno艣ci gospodarczej. W wyniku zaistnia艂ej sytuacji, beneficjent nie jest wstanie dokona膰 zam贸wienia specjalistycznego sprz臋tu, za kt贸rego produkcj臋 odpowiadaj膮 firmy zlokalizowane poza granicami pa艅stwa polskiego, gdy偶 na chwil臋 obecn膮 偶adne firmy nie przyjmuj膮 偶adnych zam贸wie艅. Beneficjent na etapie wyboru operacji przez Rad臋 Lokalnej Grupy Dzia艂ania otrzyma艂 punkty w ramach kryterium wyboru operacji tj. 鈥瀟ermin realizacji operacji nast膮pi w ci膮gu 4 miesi臋cy od dnia zawarcia umowy鈥, kt贸re gwarantowa艂y mu, 偶e operacja zosta艂a zakwalifikowana do 鈥瀘peracji wybranych do dofinansowania鈥 鈥 niespe艂nienie przedmiotowego kryterium spowoduje 偶e operacja beneficjenta nie b臋dzie spe艂nia艂a minimum punktowego aby by膰 w puli projekt贸w wybranych- tym samym, zgodnie z zapisami umowy nast臋puje jej wypowiedzenie przez Samorz膮d Wojew贸dztwa. Czy r贸wnie偶 w tym przypadku mo偶na zastosowa膰 przepisy UE zwi膮zane z nadzwyczajnymi okoliczno艣ciami i czy te okoliczno艣ci powinna po pierwsze uwzgl臋dni膰 Rada LGD, a p贸藕niej SWM?
3. Mikro lub ma艂y przedsi臋biorca w zwi膮zku z wyj膮tkow膮 sytuacj膮 nie jest w stanie w okresie trwa艂o艣ci spe艂ni膰 wymogu osi膮gni臋cia co najmniej 30% zak艂adanego w biznesplanie, ilo艣ciowego lub warto艣ciowego poziomu sprzeda偶y produkt贸w lub us艂ug do dnia, w kt贸rym up艂ynie rok od dnia wyp艂aty p艂atno艣ci ko艅cowej. Termin na wykonania zobowi膮zania przypada na kwiecie艅/maj 2020 roku 鈥 czy r贸wnie偶 w tym przypadku SWM mo偶e wyd艂u偶y膰 beneficjentowi zobowi膮zanie maj膮c na uwadze nadzwyczajne okoliczno艣ci, o kt贸rych m贸wi膮 rozporz膮dzenia UE 1306/2013 oraz 640/2014.
4. W dniu dzisiejszym w zwi膮zku z zaistnia艂膮 sytuacj膮 beneficjent zwr贸ci艂 si臋 z pro艣b膮 o wyd艂u偶enie terminu na z艂o偶enie uzupe艂nie艅 do wniosku o p艂atno艣膰. Na chwil臋 obecn膮 brak jest jakichkolwiek przepis贸w umo偶liwiaj膮cych wyra偶enie zgody w tym zakresie wobec beneficjenta. Argumentem Beneficjenta jest pow贸d, 偶e nie jest w stanie otrzyma膰 dokumentu z w艂a艣ciwego organu, gdy偶 w tym okresie organ dzia艂a w spos贸b ograniczony. Czy w tym przypadku zostan膮 wydane jakie艣 wytyczne, czy te偶 beneficjentowi pozostaje jedynie pro艣ba o przywr贸cenie terminu na uzupe艂nienia?
5. Beneficjent, kt贸ry podj膮艂 niedawno dzia艂alno艣膰 gospodarcz膮 w zwi膮zku z zaistnia艂膮 sytuacj膮 ma brak przychod贸w z dzia艂alno艣ci i tym samym chce zawiesi膰 swoj膮 dzia艂alno艣膰, aby zmniejszy膰 koszty dzia艂alno艣ci. Jak do takiej sytuacji powinien odnie艣膰 si臋 SWM, skoro beneficjent nie b臋dzie op艂aca艂 sk艂adek spo艂ecznych, a tym samym naruszy zapisy umowy o przyznaniu pomocy 鈥 co wi膮偶e si臋 z jej automatycznym wypowiedzeniem?
聽
W odniesieniu do zapytania nr 1, 2, 3 mo偶liwe jest zastosowanie w przedstawionych przypadkach post臋powania w zwi膮zku z wyst膮pieniem si艂y wy偶szej, w tym przypadku epidemii z wywo艂anej przez wirusa SARS-CoV-2. Stosowne regulacje w tym zakresie znajduj膮 si臋 w umowach przyznania pomocy w ramach poszczeg贸lnych dzia艂a艅/poddzia艂a艅/typ贸w operacji wdra偶anych przez samorz膮dy wojew贸dztw.
Maj膮c na uwadze pytanie nr 4, w skierowanym przez MRiRW pi艣mie z dnia 17.03.2020 r. do samorz膮d贸w wojew贸dztw w sprawie wytycznych w zwi膮zku z ograniczeniami spowodowanymi wyst膮pieniem epidemii wywo艂anej przez wirusa SARS-CoV-2 w Polsce, zosta艂a wystosowana pro艣ba o poinformowanie beneficjent贸w poddzia艂ania 19.2 o mo偶liwo艣ci zastosowania przepisu 搂 25 rozporz膮dzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 wrze艣nia 2015 r. w sprawie szczeg贸艂owych warunk贸w i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach poddzia艂ania 鈥濿sparcie na wdra偶anie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez spo艂eczno艣膰鈥 obj臋tego Programem Rozwoju Obszar贸w Wiejskich na lata 2014鈥2020 (Dz. U. z 2019 r. poz. 664 oraz 2023) m贸wi膮cego o mo偶liwo艣ci przywr贸cenia terminu na wykonanie danej czynno艣ci, w przypadku wniesienia pro艣by w terminie 14 dni od dnia ust膮pienia przyczyny uchybienia. Jednocze艣nie, zgodnie z 搂 32 ust. 2 ww. rozporz膮dzenia do trybu rozpatrywania wniosk贸w o p艂atno艣膰 przepisy 搂 24 i 搂 25 stosuje si臋 odpowiednio. Zatem na etapie p艂atno艣ci co prawda nie ma mo偶liwo艣ci wyd艂u偶enia terminu na wykonanie okre艣lonych czynno艣ci, ale jest mo偶liwo艣膰 przywr贸cenia terminu na ich wykonanie. Tak偶e postanowienia umowne w zakresie operacji w ramach rozwijania dzia艂alno艣ci gospodarczej m贸wi膮, i偶 w przypadku uchybienia terminu wykonania przez beneficjenta czynno艣ci na etapie uzupe艂nie艅 wniosku o p艂atno艣膰, Zarz膮d Wojew贸dztwa na pisemn膮 pro艣b臋 beneficjenta przywraca termin wykonania tych czynno艣ci, je偶eli wni贸s艂 on pro艣b臋 w terminie 14 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia, jednocze艣nie z wniesieniem pro艣by dope艂ni艂 czynno艣ci, dla kt贸rej okre艣lony by艂 termin oraz uprawdopodobni艂, 偶e uchybienie nast膮pi艂o bez jego winy. Nale偶y tak偶e zauwa偶y膰, 偶e w przypadku, gdy beneficjent na etapie wniosku o p艂atno艣膰 z艂o偶y pro艣b臋 dotycz膮c膮 wprowadzenia zmian w zestawieniu rzeczowo-finansowym operacji, bieg terminu na rozpatrzenie wniosku o p艂atno艣膰 (3 miesi膮ce) liczony jest od dnia zawarcia aneksu wprowadzaj膮cego zmiany w tym zakresie, zatem tak偶e faktyczny termin wezwania beneficjenta do usuni臋cia brak贸w we wniosku ulega odsuni臋ciu w czasie.
W odniesieniu do zapytania nr 5 dotycz膮cego zawieszenia dzia艂alno艣ci gospodarczej, przepisy dotycz膮ce poddzia艂ania 19.2 nie przewiduj膮 mo偶liwo艣ci dokonania takiej czynno艣ci. Jednak偶e MRiRW zauwa偶a, i偶 maj膮c na uwadze obecnie panuj膮c膮 sytuacj臋 w kraju, SW powinny ka偶dorazowo stosowa膰 indywidualne podej艣cie do ka偶dej sprawy, a jakiekolwiek braki w wype艂nianiu zobowi膮za艅 umownych wymagaj膮 szczeg贸艂owych wyja艣nie艅 ze strony beneficjenta (np. dotycz膮ce ewentualnych przerw w op艂acaniu sk艂adek czy zatrudnieniu pracownik贸w 鈥 MRiRW prezentowa艂o ju偶 w tym zakresie stanowisko wskazuj膮c i偶 uchybienia w tym zakresie nie zawsze i automatycznie powinny prowadzi膰 do stosowania przez samorz膮d wojew贸dztwa sankcji). Nale偶y podkre艣li膰, 偶e niewype艂nienie kt贸rego艣 z element贸w zobowi膮zania beneficjenta w szczeg贸lnie uzasadnionych i niezale偶nych od beneficjenta przypadkach, nie powinno skutkowa膰 zawsze i automatycznie konieczno艣ci膮 zwrotu wyp艂aconej pomocy. Ka偶dy taki przypadek wymaga odr臋bnej, indywidualnej analizy i wzi臋cia pod uwag臋 szeregu czynnik贸w maj膮cych wp艂yw na zaistnia艂y stan rzeczy.
聽